وبلاگ جامع و تخصصی معماری وبلاگ جامع و تخصصی معماری .

وبلاگ جامع و تخصصی معماری

درختان مناسب در طراحی باغ و فضای سبز

درختان و درختچه های مناسب در محوطه سازی سبز و طراحی باغ و فضای سبز آنچه حرف اول را می زند آشنایی طراح با گیاهان متنوع و خصوصیات گیاهان مختلف برای منظورهای خاص می باشد . در اینجا به تعدادی از گیاهانی که برای طراحی مناسب می باشند اشاره شده است . اطلاعات بر اساس جزوات درسی و جزوات کنکور کارشناسی ارشد طراحی محیط  همچنین از جزوه های اموزشی سازمان پارکها و فضای سبز جمع اوری شده است.

-درختان سایه انداز و پوشاننده: عرعر- بیدمجنون- چنار-داغداغان-پائولونیا-شاه بلوط هندی-توت امریکایی- درخت لاله-ابریشم-افراسیاه-نارون

-درختان سریع الرشد: سرو نقره ای-عرعر-دم موشی- زیتون تلخ-چنار-سدروس-افرا سیاه-اقاقیا-پائولونیا-توت امریکایی-لاله-ابریشم-

    درختان مقاوم به گرد خاک: عرعر- زالزالک-ژنکیو-چنار-لیلکی امریکایی-ماگنولیا-بیدمجنون-اقاقیا-داغداغان


برچسب: انواع درختان، خصوصیات گیاهان، درختان مناسب در طراحی باغ و فضای سبز، طراحی باغ، محوطه سازی،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ دی ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۲۵:۲۹ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

بیوگرافی چارلز جنکس؛ مورخ معماری پرآوازه ( بخش سوم)

آثار چارلز جنکس

چارلز جنکس به عنوان یکی از بزرگترین نظریه‌پردازان حوزه معماری، آثار بسیاری از خود بر جای گذاشته است که عمدتا کتاب‌هایی در رابطه با نظریات نوین وی هستند. چارلز جنکس من جمله معدود معمارانی به شمار می‌رود که علیرغم مطرح کردن تئوری‌های متعدد، آثار معماری چندان زیادی از خود برجای نگذاشته است و بیشتر وقت خود را به مطالعه و تحلیل آثار سایر معماران نامدار می‌گذراند. همین امر سبب شد که این معمار بتواند با فراغ خاطر و بی‌طرفی، نظریه‌پردازی و نگارش کتاب‌هایی بپردازند  که اهم آنها به شرح زیرند:

-جنبش مدرن در معماری  (Modern Movement in Architecture)

-معماری پرش کیهانی  (The Architecture of The Jumping Universe)

-کتاب ۵ معمار بزرگ نیویورک  (The New York Five)

-زبان معماری پست مدرن  (The Language of Post Modern Architecture)

-مدرن متاخر  (Late Modern)

-پست مدرنیسم چیست؟ What is Post Modernism))


برچسب: بیوگرافی چارلز جنکس،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 2
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۱:۰۹ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

بیوگرافی چارلز جنکس؛ مورخ معماری پرآوازه ( بخش دوم)

جنکس، متولد 21 ژوئن سال 1939 در بالتیمور، مریلند، پیش از تحصیل در رشته ی معماری در مدرسه ی عالی طراحی هاروارد، مدرک خود در رشته ی ادبیات انگلیسی را از دانشگاه هاروارد دریافت نمود.

پس از فارغ التحصیلی در سال 1965، او به انگلستان نقل مکان کرد، و در دانشگاه لندن به مقام دکتری مورخ معماری نائل شد. در دوره های تحصیلی خود، او زیر نظر منتقدان معماری مدرن همچون زیگفرید گیدیئون و رینر بنهام آموزش دید.

پایان نامه ی دکتری جنکس، به کتابی چاپ شده توسط او در سال 1972 به نام جنبش های مدرن در معماری بدل گشت. او سپس در پی نوشتن زبان معماری پست مدرن، ناپایداری و تغییر پذیری سبک های معماری پس از مدرنسیم را دسته بندی کرده و مورد بررسی قرار داد.


برچسب: بیوگرافی چارلز جنکس،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 3
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۰:۲۷ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

بیوگرافی چارلز جنکس؛ مورخ معماری پرآوازه ( بخش اول)

چارلز جنکس، مورخ معماری پرآوازه، معمار منظر و مدیر مرکز درمانی سرطان مگی، به گزارش مجله ریبا در توییتر و با تایید خیریه ی مرکز درمانی مگی، در سن 80 سالگی به تاریخ 13 اکتبر 2019 در خانه اش در لندن دار فانی را وداع گفت.

از جنکس بعنوان متفکر پیشتاز پست‌مدرنسیم در معماری یاد میشود و نوشته های او در رابطه با تئوری های معماری پست مدرن، از شهرت بسیاری برخوردار است. او این مباحث را در کتاب هایش از جمله "زبان معماری پست مدرن" (1977)، "ساختمان نمادین" (2005) و "مدرنسیم انتقادی – پست مدرنیسم به کدام جهت میرود؟" (2007) مورد بررسی قرار داده است.


برچسب: بیوگرافی چارلز جنکس،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 3
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۹:۵۵ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

چگونه در زمستان و تابستان داکت اسپلیت گرین سایت تاسیسات دات کام را به درستی تنظیم کنیم؟

داکت اسپلیت گرین یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی خنک کننده است که در فصل گرما باید خنک سازی داکت اسپلیت انجام شود و در فصل سرما گرمایش داکت اسپلیت تنظیم شود. برای انجام نحوه تنظیم گرمایش و سرمایش، در ادامه این مقاله با نحوه تنظیم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت آشنا شوید.

نحوه تنظیم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

برای راه اندازی داکت اسپلیت در تابستان و زمستان، باید قبل از شروع فصل آن را تنظیم کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

داکت اسپلیت گرین برای تنظیم خنک سازی و گرمایش نیاز به انجام مراحل زیر دارد:

ابتدا باید حالت قبلی کانال شکاف را غیرفعال کنیم. به عنوان مثال، اگر گرمایش داکت اسپلیت در حالت خنک کننده فعال است، آن را غیرفعال کرده و سپس حالت گرمایش کولر را فعال کنید.

در ادامه این مقاله سعی بر آن است تا نحوه تنظیم خنک کننده داکت اسپلیت و همچنین نحوه تنظیم گرمایش اسپلیت داکت به طور کامل برای شما توضیح داده شود.


برچسب: داکت اسپلیت گرین، خرید داکت اسپلیت گرین، قیمت داکت اسپلیت گرین، کاتالوگ داکت اسپلیت گرین، نمایندگی داکت اسپلیت گرین، لیست قیمت داکت اسپلیت گرین، مشخصات فنی داکت اسپلیت گرین، فروش داکت اسپلیت گرین،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 4
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۵:۵۴ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

رابرت ونتوری و رویکرد نمادگرایی تاریخی در معماری پسامدرن

رابرت ونتوری از اولین معمارانی بود که الگوهای تزئینی و ترکیب نمادهای تاریخی را به طرز شجاعانه ایی در طرح هایش به کار برد. بیشترین تلاش او بر تاکید و تمرکز بر دو حوزه "سلیقه" و"نمادگرایی" در معماری بود. او در کتاب خود تلاش داشت اصول اخلاقی کارکردگرایانه ایی را که برای زمان طولانی بر اندیشه معماری سایه افکنده بود تعدیل کند و در نمونه های زیادی از بیان و آثار خود اشاره می کند که طراحی معماری با معنای تعمدی به کارکردگرایی صِرف غالب خواهد شد و از این طریق با تلاشی آگاهانه حضور دیگر ارزش ها را یادآور می شود.


برچسب: رابرت ونتوری، معماری پسامدرن، نمادگرایی تاریخی، ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 2
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۴:۱۱ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

معماری ساختمان خلاقانه با عنوان خانه کشویی در ژاپن

این خانه مسکونی، در سال ۲۰۰۳ در شهرک مجیرو در توکیو ژاپن توسط مهندسین مشاور تندو طراحی واجرا گردید و جایزه طراحی برتر کشور ژاپن را در سال ۲۰۰۴ به دست آورده است.

در این خانه شخصی راه حل جالبی برای استفاده هوشمندانه از فضا پیشنهاد شده است که نشان دهنده برخوردی خلاقانه در بهینه سازی استفاده از فضا و انعطاف پذیری هر چه بیشتر آن است. همانگونه که از نام خانه پیداست بخش عمده ای از آن با تکیه بر وسایل کشویی که در دیوارها جاسازی شده طراحی گردیده است. کانسپت اصلی طراحی این خانه جاسازی فشرده تمام مبلمان مورد نیاز یک خانواده مانند تختخواب، کمد، میز، صندلی و وسایل فضاهای خدماتی آنها متشکل ازآشپزخانه سرویس بهداشتی و انبارهای دیواری است که در یک سمت خانه و به صورت نواری قرار گرفته اند و دیگر فضاهای خانه به طور باز و آزاد در نظر گرفته شده اند.


برچسب: خانه کشویی در ژاپن،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 3
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۳:۰۵ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

مروری بر زندگی نامه عبدالعزیز فرمانفرمایان

 

عبدالعزیز فرمان فرماییان در سال ۱۲۹۹ در خانواده ای صاحب نام در سایت و فرهنگ معاصر به دنیا آمد وی تحصیلات خود را در دانشکده بوزار پاریس گذراند و در آوریل دهه ۳۰ فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت. در ابتدا در گاراژ خانه پدرش شروع به طراحی برای خانه های اقوام و دوستان کرد و سپس به استخدام دفتر دانشگاه تهران درآمد. وی پس از چندی با مهندس آفتن دلیان، سیهون و قیاهی در یکی از آتلیه های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحت ریاست مهندس فروغی به کار تدریس پرداخت.

Form flows function روش کار و طراحی این معمار بزرگ بود.


برچسب: زندگی نامه عبدالعزیز فرمانفرمایان، عبدالعزیز فرمانفرمایان، فرمانفرمایان،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 4
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۸:۳۸ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

مصرف خانگی سختی گیر مغناطیسی آکوا

سختی گیر مغناطیسی آکوا را اغلب در صنعت مورد استفاده قرار می دهند امروز ما می‌خواهیم در این مقاله کاربرد خانگی سخت گیر مغناطیسی آکوا را به شما معرفی کنیم چند سالی است که به جای سیستم های گرمایشی بخاری که خطرات بسیاری منجمله مسمومیت و گاز گرفتگی با گاز کربن مونوکسید را به همراه داشت از سیستم امن پکیج که راندمان بالاتری دارد استفاده میشود این راهنما را بالا و گرمای کم نظیر تا زمانی ادامه دارد که رسوبات در درون لوله ها و خود پکیج ایجاد نشود با استفاده از سختی گیر مغناطیسی آکوا می توان از این مشکل جلوگیری کرد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 2
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۳:۵۲ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)

معرفی برج هرست، اثر معماری پایدار نورمن فاستر

 

معماری: فاستر و همکارن

سال: ۲۰۰۰ – ۲۰۰۶

سبک: پایدار

موقعیت: نیویورک، آمریکا

برج هرست اولین ساختمان اداری بلند مرتبه ی “سبز” در نیویورک؛ مهارت و هوشی یک گروه معماری بزرگ را یادآوری می کند، فاستر و همکارانش در این پروژه به سمت طراحی ضد کلیشه ای و نوآورانه حرکت کرده اند و ساختمانی خلق کرده اند که تکنیک ها و تکنولوژی های بکر گرفته شده در آن، تحسین برانگیز است. در این بخش و در ادامه قصد داریم نگاهی به برخی از ویژگی های این برج شاخص در منطقه منهتن نیویورک بیاندازیم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 2
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۲:۴۲ توسط:71.Frasier موضوع: معماری نظرات (0)